Nanoūdens krāpšana «Rīgas satiksmē»

280 000 latu fiktīvs līgums 2013.gadā noslēgts starp “Rīgas satiksmi” (RS) un celtniecības uzņēmumu “MJ partneri”, ziņoja TV3 raidījums “Nekā personīga”. Šī līguma summa ir maksimālā, par kādu var rīkot cenu aptauju, kas nav publiski jāsludina un formāli paredzēja nanotehnoloģiju piegādi Rīgas pilsētas pasažieru pārvadājuma uzņēmumam.

RS ir viens no lielākajiem galvaspilsētas uzņēmumiem, tā bilancē ir 923 tramvaji, trolejbusi un autobusi. Pērn tajos brauca vairāk nekā 150 miljoni pasažieru. Miljoniem roku pieskārās rokturiem un miljoniem kāju ienesa ielas dubļus salonos.

Naktīs transporta līdzekļus mazgā. Viens pēc otra tie iebrauc tehniskajās telpās, kur atgūst tīrību. Autobusos rosās Rīgas satiksmes tehniskās kontroles daļa. Tās rīcībā ir slotas un spaiņi, un speciāli iepirkti mazgāšanas līdzekļi, kas smalki nodēvēti par nanotehnoloģijām.

Kāds bijušais celtniecības uzņēmuma darbinieks piedāvāja piedalīties RS cenu aptaujā par līguma summu – 280 000 latu plus PVN. “MJ partneri” ar tādām lietām nebija nodarbojies, taču bijušais darbinieks mierināja, ka nekas jādara nebūs – viņi būs tikai starpnieki.

Tika apsolīts, ka visu izdarīs bijušā darbinieka radiniece Vita Baurovska, kura strādā firmā, kas tirgo pieprasītās nanotehnoloģijas. No MJ partneriem vajadzīgs tikai viņu godīgais vārds, reputācija un apgrozījums. Celtnieki piekrita un viņiem negaidīti tika 3% par starpniecību.

Vitas Baurovskas pārstāvētajam uzņēmumam bija nodokļu problēmas, tāpēc tas nevarēja piedalīties iepirkumā. Taču tās priekšnieks Aleksandrs Beskorovainijs bija atradis iespēju nokārtot, ka atrastā starpniekfirma “MJ partneri” RS iepirkumā uzvarēs. Drīzumā celtniecības firma saņēma no RS priekšnieka Leona Bemhena parakstītu līgumu un ķīmijas piegādāšana varēja sākties.

“MJ partneri” noslēdza līgumus ar Beskorovainija uzņēmumiem par mazgāšanas līdzekļu piegādāšanu – sākumā ar SIA “Alchimica Latvia”, tad ar SIA “Vialeks” un beidzot ar SIA “HRM”. Firmas mainījās, bet darbojošās personas palika tās pašas.

Vita Baurovska strādāja šajos uzņēmumos, kurus vadīja Aleksandrs Beskorovainijs, un raidījumam “Nekā personīga” norādīja, ka ķīmijas iegādes ideja “bija manam bijušajam darba devējam Aleksandram Beskorovainijam, ar kuru kopā es strādāju”.

Sākuma viss gāja labi – RS pasūtīja preces, “MJ partneri” pasūtījumu nodeva Vitai Baurovskai, vēl pēc brīža “MJ partneri” saņēma no RS parakstītas preču pavadzīmes, ka prece saņemta un pēc tam ienāca nauda.

Kopumā RS par modernajiem tīrīšanas līdzekļiem, ieskaitot PVN, samaksāja 339 917 latu.

Bet ķīmijas preces “MJ partneri” birojā nekad neparādījās. To sagatavošana piegādei notika Vitas un Beskorovainija firmu birojā Zemitāna laukumā 11. Naudu pēc izrakstītajiem rēķiniem “MJ partneri” pārskaitīja šīm firmām un paturēja savus 3%. Nevienam nekas nelikās nepareizi.

Līdz kādu dienu pie “MJ partneri” ieradās Valsts ieņēmumu dienesta (VID) darbinieki un pieprasīja uzrādīt RS piegādāto preču izcelsmes dokumentus. Izrādījās, ka Zemitāna laukuma uzņēmumi nebija deklarējušas PVN un VID radušās aizdomas par krāpšanos ar nodokļiem.

Celtnieki saviem sadarbības partneriem pieprasīja preču pavadzīmes. Taču pavadzīmju nebija. Celtniecības uzņēmumam tā bija liela problēma, jo tas nevarēja atgūt no valsts pārmaksāto PVN ap 100 000 latu. VID uzsāka auditu.

“Tikai pēc audita rezultātiem, kad mans klients bija ļoti pārsteigts, kā šie rezultāti ir tādi, tikai pēc galīgā rezultāta saņemšanas “Vialeks” amatpersonas sāka stāstīt patiesību, kā tas viss ir noticis un kāpēc radusies šāda situācija ar RS un sadzīves ķīmiju,” raidījumam “Nekā personīga” pastāstīja SIA “MJ partneri” advokāts Jānis Davidovičs.

Patiesība izrādījās tāda, ka Beskorovainija firmas ķīmijas preces nebija pirkušas. Pēc pasūtījuma saņemšanas uz RS aizveda ķīmijas preču iepakojumā sapakotu ūdeni.

Ķīmijas aizstāšanu ar ūdeni palīdzēja īstenot RS Tehniskās kontroles daļas priekšnieka vietnieks Vjačeslavs Stunžāns.

Līgumā starp “MJ partneri” un RS Stunžāns minēts kā pašvaldības uzņēmuma pilnvarotā persona. Stunžāns bija arī uzņēmējs, viņam piederošajai firmai “RS Baltic” bija mazgāšanas līdzekļus piegādes līgums ar paša darbavietu RS.

“Rīgas satiksmē” viņš strādāja nodaļā, kas mazgāja transportu, tāpēc zināja, kādus līdzekļus vajag, un varēja pats tos piegādāt, lai blēdība ar ūdeni neatklātos. Galvenais bija uzmanīt, lai kaut kādi mazgāšanas līdzekļi uzņēmumā būtu, par pavadzīmēm neviens neuztraucās.

“Nav tā, ka tas bija tikai ūdens, ar kuru mazgāja. Ir mazgāts. Un bija tāda doma, ka tiek piegādāts ūdens, tad pienāk nauda, tiek iegādāta ķīmija, nolikta noliktavā un mazgāti autobusi, jo autobusi ir jāmazgā. Visiem jāsaprot, ka autobusi jāmazgā. Tā tas tika domāts. Ūdens, bet tajā laikā tika izmantota arī ķīmija, kas vēl ir saglabājusies, tad tiek ievesta jauna ķīmija, atkal ir ūdens. Tādi tie solīši bija saplānoti,” par autobusu mazgāšanu ar ūdeni stāsta ķīmijas tirdzniecības uzņēmumu “Alchimica Latvia”, “Vialeks”, “HRM” darbiniece Vita Baurovska.

“Es jums nevaru pateikt daudzumus, jo tā ķīmija ir koncentrāts un to var dažādi atšķaidīt. Tā var strādāt arī ļoti lielā atšķaidīšanā. Vai tas bija 100 litri vai 1000 litri, es jums nevaru pateikt. Bet tā strādāja, bet nebija piegādāta visos daudzumos. Varu pateikt, ka bija piegādāta puse no cenu aptaujā pieprasītā daudzuma,” sacīja Vita Baurovska.

Tikmēr RS neko nezina par ūdens piegādāšanu mazgāšanas līdzekļu vietā, jo neviens neko tādu nav pamanījis. Autobusi un trolejbusi ir mazgāti katru nakti. Sūdzību nav bijis, par to vai līdzekļu bijis pietiekami.

“Līguma darbības laikā nekādu pretenziju par konkrēto piegādātāju un produkciju nebija,” raidījumam “Nekā personīga” sacīja RS Juridiskās daļas vadītājs Didzis Stepe. Viņš arī nevarēja komentēt “MJ partneri” pārstāvja apgalvoto, ka viņi RS ir piegādājuši vien 30-50% no tā, kas bija līgumā, bet pārējais – ūdens.

“Domāju, ka nekas tāds nav konstatēts, ja kaut kas tāds būtu konstatēts, tad visticamākais, ka būtu tālāka rīcība,” piebilst RS pārstāvis Stepe, kurš nevarēja arī pateikt, vai Stunžāns varēja ietekmēt tīrīšanas preču iepirkuma gaitu un uzmanīt tālāko realizāciju, vien pieļāva, ka “Stunžāna kungs nav atbildīgs par iepirkumiem, jo viņš nav sagādes daļas darbinieks – Tehniskās kontroles daļa atbild par tīrīšanas procesu kā tādu, nevis par produkcijas sagādi”.

Raidījuma “Nekā personīga” rīcībā esošais VID audits liecina, ka Beskorovainija firma “Rīgas satiksmei” ķīmiju praktiski nepiegādāja. Ja pašvaldības uzņēmumam to savajadzējās, to pirka pa tiešo no Stunžāna uzņēmuma “RS Baltic”.

Līdz ar to nebija nekādu izdevumu un no shēmas nopelnīja visi. 3% saņēma “MJ partneri” par reputācijas aizdošanu, 10% palika Beskorovainija firmas kontos, atlikušo naudu Vita Baurovska aizskaitīja uz ārzonas firmām Ķīnā. Tur to izņēma skaidrā naudā. Tālāk naudu sadalīja starp Vjačeslavu Stunžānu un kādām personām, ko apzīmēja ar vārdu “apdrošinātāji”. Apdrošinātāji esot cilvēki, kuri cenu aptaujā palīdzējuši izkārtot uzvaru.

“Es domāju, ka bez viņa lēmumiem un uzdevumiem nekas nenotiktu, jo cenu aptaujās par lielām summām nav iespējams tik viegli uzvarēt, jo gribētāju Latvijā mūsu mazajā tirgū ir ļoti daudz. Lai tu būtu pirmais vai otrais un lai tev būtu iespēja, vienmēr par to ir jāpasaka paldies. Es domāju, ka tas ir no tiem cilvēkiem, kurš vienkārši deva norādi, ka prece ir jāiegādājas no mums,” raidījumam “Nekā personīga” atzīst Vita Baurovska.

TV3 raidījums noskaidroja, ka kontaktpersona, ko sauca par apdrošinātāju, ir uzņēmējs Boriss Carjevs.

Viņa birojs atrodas Antonijas ielā, vienā ēkā ar “Baltijas apdrošināšanas namu”. Tur Borisu satikt neizdodas. Vēlāk viņš caur kādu uzticamības personu atbild, ka neko nekomentēs. Komentārus nesniedz arī Aleksandrs Beskarovainijs. Agrā rītā pie mājas sastaptais RS darbinieks Vjačeslavs Stunžāns savu saistību ar notikušo pilnībā noliedza.

Avots: www.lsm.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

nineteen + eleven =