Rīgas dome maksās vēl 2,5 miljonus par grāmatvedības programmu firmai, ar kuru līgums noslēgts pretlikumīgi

Viens no pēdējiem skandalozajiem darījumiem, kas tika noslēgts vecās Rīgas domes vadības aizsegā, bija 11 miljonu eiro vērts grāmatvedības programmas iepirkums, kas tika atdots vienam pretendentam, nerīkojot konkursu. Pavasarī, kad formai jau bija samaksāti 6-7 miljoni eiro, visi darījumi tika iesaldēti. Lai gan ir skaidrs, ka iepirkums ir veikts nelikumīgi un būtu jāsāk no sākuma ar atklātu konkursu, iztērētā nauda šobrīd kļuvusi par argumentu, kāpēc firmai tiks ļauts strādāt tālāk.

Kā svētdien vēstīja TV3 raidījums “Nekā personīga”, augustā noslēgts divarpus miljonu līgums, lai programmu pabeigtu līdz 1.janvārim. 

Rīgas pašvaldības grāmatveži strādā ar piecpadsmit gadus vecu grāmatvedības programmu. Tā ir morāli novecojusi un sarežģīta, tāpēc jau vairāk nekā piecus gadus ierēdņi grib jaunu. 

Atbildīgā iestāde programmas nomaiņā ir Rīgas domes Finanšu departaments, kas formulēja vajadzības. Pirkšanu 2019.gadā uzticēja Informācijas tehnoloģiju centram. 

Iepirkuma summa sniedzās miljonos, bija jārīko konkurss, taču ITC izlēma apiet likumu. Reģionālās attīstības aģentūras uzturētajā elektronisko iepirkumu sistēmā ir iespēja pirkt programmētāju darba stundas nelieliem standarta programmu uzlabojumiem.

ITC vienojās ar kompāniju “Wearedots” par 96 000 darba stundu pirkšanu par 11 miljoniem eiro.

Domes pārstāvji uzstāja, ka tas ir pilnīgi normāls darījums, bet dienesta izmeklēšanā ITC direktora Ērika Zēģeļa rīcībā konstatēti nelikumīgi  darījumi un prettiesiska finanšu līdzekļu izlietošana. 

Pavasarī policija uzsāka kriminālprocesu par dienesta pilnvaru pārsniegšanu, un vasarā domes  pagaidu administrācija Zēģeli atlaida no darba.

Viens no atlaišanas pamatiem ir tas, ka martā, kad grāmatvedības programmas izstrāde  bija apstādināta un firmai samaksāti ap pieciem miljoniem eiro, viņa vadītais ITC noslēdza vēl pusotra miljona līgumu ar “Wearedots”, lai kompānija varētu pabeigt rakstīt iesāktās sadaļas.

Zēģelis darījumā ir lielākais zaudētājs, jo ir izmests no darba un  viņam draud kriminālatbildība. Kompānijai “Wearedots”, ko viņš tik ļoti atbalstīja, gan ir paveicies – Rīga darījumu turpina un firma saņems vēl divarpus miljonus eiro.

Pavasarī, kad programmas izstrāde bija apturēta un Zēģelis atstādināts, pašvaldībai bija jālemj, ko darīt tālāk. Tā noalgoja auditoru kompāniju  Ernst&Young, kas izstrādāja trīs scenārijus – iesākto izmest, pabeigt vai apturēt. 

Domes pagaidu administrācija, Finanšu departaments un Informācijas tehnoloģijas centrs kopīgi izlēmuši, ka septiņu miljonu ieguldījums grāmatvedības programmā ir jāglābj un projekts jāturpina, lai arī iepirkums bijis nelikumīgs.

Augustā sarunu procedūrā ar vienīgo pretendentu “Wearedots” tādā pašā apšaubāmā veidā noslēgts divarpus miljonu līgums par 26 000 darba stundu iegādi programmas pabeigšanai.  

Rīgas domes finanšu departamenta direktors Uldis Rakstiņš skaidro: “Septiņus vai astoņus mēnešus mēs esam nobīdījušies no grafika, nākamajā nedēļā mums sākās jau testi dzīvajā vidē. Pārskaitījumi, uzskaite, tiek testēta šī te sistēma. Pa šo laiku projekta kopējās izmaksas ir samazinātas pat vienu miljonu eiro un definēts tas minimālais apjoms, kuram jāsāk strādāt ar 1.janvāri.”

Programmai jābūt pilnībā gatavai līdz martam,  bet joprojām nav zināms, cik izmaksās tās uzturēšana. Uzsākot programmas nomaiņu,  mērķis bija  izmaksas samazināt. 

Rakstiņš nekonkrēti saka, ka uzturēšanas maksas apjomam vajadzētu iekļauties esošajā budžetā un nevajadzētu pārsniegt to apjomu, kas šobrīd tiek maksāts par esošās grāmatvedības sistēmas uzturēšanu. 

Var izrādīties, ka ar to nelikumīgi sāktā sadarbība ar kompāniju “Wearedots” nebeigsies. Pirms gada par grāmatvedības programmas ieviešanu atbildīgie Rīgas ierēdņi Ēriks Zēģelis un Andris Konošonoks apgalvoja, ka jaunā sistēma būs pašvaldības īpašums un tās tālāko uzturētāju meklēs atklātā konkursā.  Taču augustā noslēgtajā līgumā teikts, ka pašvaldībai bez izstrādātāja piekrišanas nav tiesību to pārveidot un veikt jebkādas darbības ar programmas pirmkodu.

Kā skaidro Rīgas domes Informācijas tehnoloģiju centra direktora pienākumu izpildītājs Āris Dzērvāns, uz pielāgojumu, kodu, ko uzrakstījis “Wearedots”, ir spēkā autortiesības, kuras pašvaldībai ir jārespektē. 

Tas nozīmē, ka firmai ir garantēti pašvaldības pasūtījumi daudzus gadus uz priekšu. Piemēram, esošo grāmatvedības programmu pašvaldība lieto vairāk nekā 15 gadus. 

Krimināllietu par dienesta pilnvaru pārsniegšanu policija sāka aprīlī. Lietā joprojām nav aizdomās turēto. Iespējams, tāpēc policija arī noraidījusi Rīgas domes kā cietušās puses  lūgumu piedzīt no Ērika Zēģeļa 2 miljonu zaudējumus un vēl 15 tūkstošus par morālo aizskārumu. 

Avots: TVNET/Tv3 Nekā personīga

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

16 − 8 =